תמונת רקע - ספריה

מורה נבוכים לסופר המתחיל – לא רק ספר

מבין אלו שהוציאו ספר לאור, ישנם הרבה שעוצרים בשלב זה. נשארים עם ערימה של עותקים בבית ומצפים לישועה מהוצאת הספרים.
ישנם כאלו  שרוצים לפתח את קריירת הסופר, לאו דווקא כמקצוע ראשי.
איך עושים זאת?
הפעולה הבסיסית ביותר, היא לא להסתפק בספר אחד, אלא להמשיך ולכתוב ספרים. שלושה ספרים ומעלה כבר  ממקמים אותך בסטאטוס אחר בעולם הסופרים ואף בקרב הקוראים.

כפי שכתבתי בפוסטים קודמים, כתיבת ספר כרוכה בהשקעת כסף לא מעטה, כך שכדאי לשמור על מרחק זמן סביר בין ספר לספר. גם כדי לא להעיק על חשבון הבנק, אבל גם כדי לתת מספיק זמן לספר החדש להיכנס לתודעה של השוק ולהימכר.

אולם, מעבר לכתיבת הספרים, ישנם דברים נוספים שסופר יכול לעשות.

אם כתבתם ספר ילדים, אז שעת סיפור היא הדבר הכי טבעי וקל שאתם יכולים וצריכים לעשות.
תציעו את עצמכם לגנים וספריות. זה בסדר לא לבקש תשלום בהתחלה, בכדי שיכירו אתכם וגם אתם תקבלו ביטחון וניסיון.
בהמשך אתם חייבים לקבל תשלום. אפילו סמלי. ככל שיבקשו אתכם יותר ותצברו ניסיון – תעלו את המחיר. תנסו להגיע למחיר שהוא מספיק אטרקטיבי בכדי לקחת אתכם, אך לא זול מדי בכדי לא ליצור זילות לכם ולשעת הסיפור שלכם.
תנסו לחשוב, האם ניתן לבנות הפעלה בת כ-45 דקות על הספר שלכם. אם כן – מצוין. יש לכם מוצר נוסף. לא רק להקריא את הסיפור, אלא פעילות שמפעילה את הילדים אך מבוססת על הספר שלכם.

מכיוון שאתם מכירים את תהליך היצירה של ספר, אתם יכולים לבנות הרצאה/מצגת לילדי היסודי. בהרצאה תלמדו את הילדים את התהליך, מרגע שנולד הרעיון לספר ועד לשלב ההדפסה בבית הדפוס. ההרצאה הזו היא תמימה לחלוטין. אתם לא מזכירים שום דבר שקשור לכסף, תחרות ושאר הרעות החולות שאנו כסופרים מכירים ומודעים אליהם בעולם ההוצאה לאור.
בהרצאה תנסו להראות לילדים את כל התהליך. הטיוטא שכתבתם, האיורים שהתלבטתם לגביהם, עותק שמש וכו'.

אפשר לבנות הרצאה גם למבוגרים ונוער. בהרצאה זו אתם בהחלט יכולים לחשוף אותם לעובדות הקשות שסופר נאלץ להתמודד איתם: עלות גבוהה, הפצה בעייתית, תמלוגים נמוכים. תשלבו את זה דרך סיפורכם האישי. תנסו להיזכר בסיטואציות משעשעות שחוויתם בתהליך.
לדעתי האישית, לא מומלץ לספר את העובדות בצורה בכיינית וכקורבן, אלא פשוט לחשוף את הקהל לעובדות. תתפלאו לגלות, כפי שאנו כסופרים גילינו בתחילת הדרך, שאף אחד לא מכיר את העובדות האלה. תשמעו את המשפט "סופר מרוויח שקל לספר" כלומר – הסופר מרוויח , אבל מעט. הם לא מודעים לכך שבתחילת הדרך סופר מפסיד. והרבה.
כשאתם מגיעים להרצאה של מבוגרים, תמיד תגיעו עם ספרים למכירה. תמיד יהיו האנשים שהתלהבו מכם ומההרצאה, ועשיתם להם חשק לרכוש את הספר.

לסיום, אם יש לכם יותר מספר אחד, ויש לכם גם הרצאות/הפעלות שאתם עושים, מומלץ שיהיה לכם אתר שבו יוכלו להכיר אתכם, את הספרים שכתבתם, את הפעילויות שאתם עושים וכמובן גם להשאיר פרטים ליצירת קשר.

שיתוף הכתבה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

כתבות מעניינות נוספות